energyBUD.pl - Swiadectwa Charakterystyki Energetycznej
  • Certyfikacja skłania do budowy energooszczędnej, a także do termodermomorednizacji istniejących już budynków. Zmniejszenie zużycia energii oznacza zmniejszenie kosztów eksploatacji!

    Mniejsze zużycie energii to także ograniczenie emisji gazów cieplarnianych!

    Świadectwo jest dokumentem poświadczajacym wartość lokalu lub obiektu budowlanego w transakcjach najmu bądź sprzedaży, dla kupującego natomiast jest zabezpieczeniem przed kupnem wadliwego lokalu/obiektu budowlanego.

    OBIEKTY KTÓRE OBJĘTE SĄ OBOWIĄZKIEM POSIADANIA ŚWIADECTWA ENERGETYCZNEGO:

    • budynki nowo wybudowane
    • budynki oddawane do użytkowania
    • budynki istniejące i lokale podlegające zbyciu, sprzedaży lub najmowi
    • budynki, których charakterystyka energetyczna uległa zmianie w wyniku przebudowy lub modernizacji

  • Audyt energetyczny jest dokumentem zawierającym analizę techniczno-ekonomiczną ulepszenia budynku. Określa zakres, oraz parametry techniczne i ekonomiczne przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zmniejszającego:

    • koszty ogrzewania budynku
    • koszty uzyskania ciepłej wody użytkowej
    • koszty wentylacji i klimatyzacji.

    Wskazuje rozwiązania optymalne (w szczególności z punktu widzenia kosztów realizacji tego przedsięwzięcia oraz oszczędności energii) mówiące co należy zrobić i jakie działania przeprowadzić pod względem technicznym, aby przyniosły najwyższe korzyści ekonomiczne.

  • Eko Efekt jest raportem, przedstawiającym podstawy wyliczeń. W graficznej formie (wykresy) przedstawia informacje na temat redukcji takich gazów jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, dwutlenek węgla, tlenek węgla, pył, sadza czy benzo(a)piren, dla budynku zarówno przed jak i po przeprowadzonej modernizacji. Dzięki temu możliwa jest kontrola procesu modernizacyjnego budynku pod względem jego wpływu na środowisko naturalne. Z kolei dostarczone informacje na temat emisji CO2 pozwolą na podjęcie odpowiednich kroków zmierzających do ograniczenia zużycia energii.

Efektywność!

Efektywne energetycznie nowe budynki
Ustanowione w prawie standardy wymaganej termoizolacyjności budynków, to niezbędne minimum. Przepisy te stoją bardziej na straży spełnienia warunków sanitarnych w budynkach (nie dopuszczenie do zagrzybienia, wystarczająca wentylacja), a mniej zabiegają o kieszeń właściciela i użytkownika mieszkania. Ekonomicznie uzasadnione jest tzw. budownictwo energooszczędne.

Poprzez zastosowane rozwiązania techniczne, zapotrzebowanie na ciepło w budownictwie energooszczędnym jest niższe od zapotrzebowania normatywnego, wymaganego przez obowiązujące prawo. Wyróżnia się następujące klasy budownictwa energooszczędnego w zależności od wielkości zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku.

Możliwości zmniejszania zużycia energii do ogrzewania budynków nie kończą się na budownictwie pasywnym. Już obecnie podejmowane są próby konstruowania domów, które w ogólnym bilansie nie pobierają energii ze źródeł zewnetrznych poza odnawialnymi źródłami energii takimi jak np. energia promieniowania słonecznego czy też energia wiatru.

    Wyróżnić można dwie kategorie takiego budownictwa według zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania:
  • Budynki zeroenergetyczne 1 - budynki samowystarczalne energetycznie
  • Budynki plus energetyczne 2 - budynki o dodatnim saldzie energetycznym

1 - Budynki zero-energetyczne nie zużywają per saldo energii od dostawców zewnętrznych; definicja dopuszcza używanie dostarczanej z zewnątrz energii odnawialnej w postaci biomasy lub biopaliw.

2 - Budynki plus-energetyczne to budynki o dodatnim bilansie energii; oznacza to, że w bilansie rocznym więcej energii budynek produkuje niż sam zużywa.


Gdyby ściany budynku izolowały wewnętrzną przestrzeń budynku jak termos, to w ogóle nie trzeba by było zużywać zewnętrznej (kupowanej) energii na ogrzewanie, bo wystarczająca ilość energii dostarczana byłaby poprzez normalne bytowanie mieszkańców budynku (gotowanie potraw, używanie ciepłej wody, procesy metaboliczne, używanie mechanicznych sprzętów domowych, itp.).

Na tej koncepcji oparta jest idea tzw. budownictwa zeroenergetycznego. Jest to koncepcja krańcowa. Jej realizacja nie jest jeszcze opłacalna przy obecnych cenach paliw, choć wizja ta porusza ludzką wyobraźnię i znalazła już jednostkowe realizacje. Co będzie za kilka lat? Może takie budownictwo stanie się normą prawną.